Savings found in Powdered Milk

powdered-milkI figured out  how to save milk money by substituting powdered milk in recipes.  Growing up we always drank powdered milk.  I don’t like it  and refuse to drink it or require my children to drink it.  However, powdered milk  is part of our years supply of food storage and I needed to know what to do with it.  I understand the importance of using our food storage  so our bodies will adjust to it and also to keep it rotated.   We tried some different ways to incorporate the milk powder into our diet, with no consistency in the methods.  One thing we did was to whip up a quart of it in the blender and mix it half and half with store bought milk.  It tasted fine but was a hassle.  I didn’t want something time consuming or that requires much effort to keep track of, but simple.
We were buying 4 gallons of milk every week for our family at between $2.50 and $3.00 a gallon.  If you do the math, that is $10.00 to $12.00 a week just on milk!  I learned that adding the milk powder to the dry ingredients in my recipes and then adding water where it calls for milk, I got the same great product at a cheaper cost.  I love pancakes so we eat them often.   We make triple batches when we make them.  That is 3 cups of milk every time.  This simple substitution is what I do to keep the cost down.    This tip works great for bread, cakes, muffins, and anything else you can think of.   One of the great things about powdered milk is you can add more or less milk powder depending on what you like.  I use about 3/4 cup powder for 3 cups water.  I say “about” because I don’t measure exactly.   The typical milk recipe calls for 3/4 cup milk powder to 4 quarts warm water.            ~Heather in the Kitchen